tepe reklamm
21 Temmuz 2019 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > KAR FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

KAR FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

23.03.2019 11:26 12 14 16 18 yazdır
TFMD Yönetim Kurulu üyeleri, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi
KAR FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından organize edilen 15. Kar Film Festivali devam ediyor. Festivalin 3. gününde ‘haber fotoğrafçılığı’ konusunda Derya Yetim, basın fotoğrafçılığında Rıza Özel, spor fotoğrafçılığı konusunda ise Tolga Adanalı iletişimcilerle söyleşi gerçekleştirdi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Başkan Yardımcısı Tolga Adanalı ve Dernek Genel Sekreteri ve aynı zamanda İhlas Haber Ajansı Ankara muhabiri Derya Yetim, foto muhabirliği ve haber konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 

“Foto muhabirliğini tamamlayan şey haberdir” 
Foto muhabirlikte fotoğrafın ve haberin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu belirten İHA muhabiri Derya Yetim, “Mesleğimizi sevdiğimiz için sıkıntıları zamanla aşıyoruz. Foto muhabirliğinin tamamlayıcı unsuru haber yazmaktır. Çektiğin fotoğrafı tamamlayabilmek, hikâyeyisini anlatabilmek için etkili bir dil ile haber yazmak gerekir. Okuyucu tek başına haberi inandırıcı bulmayabilir ve etkileyemeyebilir, yanında hikayeyi anlatan fotoğraf varsa inandırıcılığı yüksektir. Haber fotoğrafı inandırıcılığı sağlayan görseldir” diye konuştu. 
Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezinde düzenlenen moderatörlüğünü Derya Yetim’in yaptığı söyleşide, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel ve Başkan Yardımcısı Tolga Adanalı’da öğrencilere spor ve basın fotoğrafçılığı hakkında bilgiler verdi. 
Dil öğrenmelerini, teknolojiye yakın olmaları gerektiğini vurgulayan Rıza Özel, “Yeni istihdam alanları açılıyor. Ben bir foto muhabiri olarak zorluk çekebilirim ama siz seo haberdeyseniz bir adım öndesiniz. İş dijital medyaya dönüştü” şeklinde konuştu. Tolga Adanalı ise, “Medyanın olduğu durumdan nasıl çıkarız diye düşündük ve arşivimizin olmadığını fark ederek bir depo oluşturduk. Türkiye de önemli arşivlere sahip olan foto muhabirlere ve yakınlarına ulaştık, projemizi anlattık. Coşkun Aral, Sökmen Baykara, Hüseyin Özel isimlerinden fotoğraflara ulaştık. Bunların yanı sıra güncel içerik üreterek, başarılı bir sistem oluşturduk. iletişim sektörüyle iç içeyseniz ve yeni şeyler üretecekseniz, çekinmemelisiniz. Değişim, dönüşümlerle birlikte haberin paylaşılacağı bir platform her zaman olacak” diye konuştu. 

Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan fotoğrafçılar son 5 yıldır ödül alan fotoğrafların değerlendirmesini de yaptı. Ardından katılımcı Rıza Özel, Derya Yetim, Sami Tolga Adanalı’ya plaket takdim edildi. 

Cem Uçan’dan öğrencilere ‘Kürşad’ müjdesi 

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi kapsamında gerçekleşen 15. Kar Film Festivali devam ediyor. 
Festivalin 3.gününde Filinta ve Diriliş projeleriyle adını duyuran Cem Uçan ve Deliler filminde oynadığı Batın Deniz Uçan, öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. 
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Kar Film Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor.


 
Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirilen etkinliklerin 3.gününde Deliler filminin yapımcısı Cem Uçan ve oyuncu Batın Deniz Uçan İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. 

Erzurum’un tarihi ve turizm açısından önemli bir merkez olduğunu ve Erzurum’a gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Cem Uçan, “Hayatımdaki en önemli şey Türkiye Cumhuriyeti’nde Müslüman olarak dünyaya gelmek. Benim kariyerimde çok tanınmak, çok popüler olmak gibi bir niyetim olmadı” diye konuştu. Kürşad filminin müjdesini de veren Uçan ‘Kürşad için yazdığımız senaryoda aklımda isimler var. Rolü hakkıyla oynayabilecek isimlerle çalışacağız, ve Hollywoood’dan aşina olduğumuz Jack Sparrow kadroda yer alacak’ dedi. 
İyi hikayelerin üzerine kurgulanmış, gerçek hikayelerin kalıcı olduğunu vurgulayan Uçan ‘Tarihi ve dönem filmleri benim var olmayı istediğim işler. Osmanlı tarihini, Türk tarihini çok seviyorum ve araştırıyorum. İzlediğiniz tarihi dizilerin hemen hemen hepsinde ben oynadım. Tarihi, dizilerden ve filmlerden öğrenemezsiniz, biz size sadece araştırma ve okuma hevesi aşılamaya çalışıyoruz’ şeklinde konuştu “Vatan olmadan evlat olmaz” diyen Cem Uçan 2 evladı için canını vereceğini ama vatan için 2 değil 22 evladı olsa hepsini feda edeceğini söyledi. Oğlu Batın Uçan’ın oyunculuk konusunda Deliler filminde iyi iş çıkardığını, bundan sonra da Batın’ın ekranlarda keyifli karakterlerle çıkacağını belirtti. 
Söyleşinin ardından Cem Uçan’a en iyi erkek oyuncu ödülü, Batın Deniz Uçan’a en iyi yardımcı erkek oyuncu ödül takdim edildi. 
düşlerevi
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri