tepe reklamm
11 Ağustos 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Sinan Özçaylak > AK PARTİ’DE İL BAŞKANLIĞI YARIŞI
Sinan Özçaylak

AK PARTİ’DE İL BAŞKANLIĞI YARIŞI

31.08.2019 14:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Sinan Özçaylak

Mahalli İdareler seçimleri sonrasında AK Parti’de kongre süreci başladı. İlçe, il kongreleri sonrasında büyük kongreye gidecek olan AK Parti’de başkanların karneleri hazırlanıyor. Hal böyle olunca Erzurum AK Parti teşkilatlarında da siyasi hareketlilik başladı. Kongre sürecinde il başkanlığı için aday olmayı düşünenler, genel merkezden gelecek bir ışık bekleyenler, şimdiden kulis yapmaya başladılar.

 

 

İl Başkanlığı için mevcut başkan Mehmet Emin Öz en güçlü adaylardan biri. Delegeyi iyi tanıyan Başkan Öz son iki seçim hariç, seçim sonuçları noktasında çokta başarısız olmamış bir isim. Erzurum milletvekilli Selami Altınok’a yakınlığı ile bilinen Mehmet Emin Öz, mahalli idareler seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı noktasında da milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban’ın desteğini almıştı.  Ancak bu iki ismin çabası kendisini aday etmeye yetmemişti. İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ün bir diğer dez avantajı da Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen. Her ne kadar iki isim arasındaki adaylık sürecinde yaşanan gerilim, seçim sonrasında durulsa da, siyaseten oldukça tecrübeli bir isim olan Başkan Sekmen, Mehmet Emin Öz’ün yeniden il başkanı olmasını istemeyecektir.

 

 

İl Başkanlığı için adı siyasi kulislerde çokça dillendirilen bir diğer isimde Palandöken’in başarılı ilçe başkanı Haktan Ömeroğlu. Palandöken ilçesinde girdiği her seçimden başarıyla çıkan İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, son seçimlerde de AK Parti’nin oy oranını bir puan artırmayı başarmıştı. Yerel seçimlerde Erzurum’da İYİ Parti en güçlü adayını Palandöken ilçesinden çıkarmış, buna rağmen Haktan Ömeroğlu’nun başarılı yönetimiyle AK Parti,  İYİ Parti’nin iki katı oy almayı başarmıştı. AK Parti’nin kurulduğu günden bu güne teşkilatlarda görev almış bir isim olan Haktan Ömeroğlu, teşkilatı da iyi tanıyan bir isim. Başarılı bir iş adamı, şehrin sosyal meselelerine de duyarsız kalmayan bir isim. Genç iş adamı Ömeroğlu Erzurum Ticaret Odasında da aktif görev alıyor.

 

 

B.B.Erzurumspor’un bir önceki Kulüp Başkanı Mevlüt Doğan’da il başkanlığı yarışında gündemde olan isimlerden biri. . Siyasi kulislerde Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e yakınlığı ile bilinen Mevlüt Doğan’ı il başkanı görmek isteyenlerinde sayısı bir hayli fazla. AK Parti teşkilatlarının çeşitli kademelerinde görev yapmış, Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde bulunmuş bir isim olan Mevlüt Doğan’ı Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de desteklediği söyleniyor.

 

 

AK Parti kulislerinde dillendirilen bir diğer isim de Narman’ın önceki dönem belediye başkanı olan başarılı siyaset adamı Yücel Ahmet İşleyen. 2004 yılından 2019’a kadar ilçesinde sürekli belediye başkanı seçilmiş bir isim olan Yücel Ahmet İşleyen. İşleyen, son seçimlerde AK Parti’den aday gösterilmemişti. İlçede herkes İşleyen’in bağımsız yada başka bir partiden aday olmasını beklerken, kendisi AK Parti’de kalıp mevcut adayın seçilmesi için gayret göstermiş bir isim. Vizyoner bir yapıya sahip olan İşleyen’in vatandaşla iletişim kurma becerileri oldukça yüksek. AK Parti Genel Merkezinde de tanınan ve sevilen bir isim olan Yücel Ahmet İşleyen’i AK Parti İl Başkanlığı koltuğunda görmek isteyenlerin sayısı oldukça fazla…  

 

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.